Grooming

 

Grooming

  

Grooming'iem nazywamy ogólną pielęgnację psów. Dotyczy ona zarówno codziennych zabiegów związanych z higieną i zachowaniem czystości jak i zabiegów dotyczących przygotowania psiaków do wystaw psów rasowych. W naszej hodowli zajmujemy się grooming'iem już od kilku lat, pielęgnujemy zarówno swoje psiaki jak i psiaki ludzi, którzy zwracają się do nas o pomoc. Ale wbrew pozorom, grooming nie dotyczy tylko psów rasowych. Dbamy przecież o wszystkie pieski, czy są rasowe, czy też nie. Strzyc i pielęgnować można różne psy, na wiele różnych sposobów. Tak na przykład mogą przeobrażać się pieski nie tylko rasowe.

 

Tym także zajmujemy się na co dzień pomagając ludziom utrzymać ich pociechy w czystości i wygodzie :

 

 

Grooming – Owczarek Szetlandzki (informacje ogólne)

 

Owczarek szetlandzki jest rasą psa, która na co dzień wymaga niewiele pracy jeśli chodzi o pielęgnację. Wbrew pozorom nie należy go czesać codziennie! A to dlatego, że jego okrywa włosowa jest dwuwarstwowa: z wierzchu długi i sztywniejszy włos, a przy skórze gęsty wełnisty podszerstek. Taka struktura sierści gwarantuje Szetlandowi doskonałą izolację od wszelkich warunków atmosferycznych takich jak : deszcz, śnieg, wiatr ale także słońce. Dlatego podszerstek należy wyczesywać tylko w trakcie wymiany włosa, wtedy usuwamy stary podszerstek po to aby psiak mógł porosnąć nowym. Częściej natomiast (co kilka dni) należy kontrolować okolice uszu i ogona (tzw. portki). Tam włos ma inną strukturę i mogą się robić kołtuny. Jeśli chodzi o kąpiele, to szetlanda kąpiemy głównie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba, standardowo kilka razy w roku. Kąpiel Szetlanda w pełnej okrywie, to nie lada wyczyn, właśnie ze względu na jego podwójną strukturę włosa. Bardzo trudno jest zmoczyć podszerstek, a gdy już nam się to uda, to dokładne wysuszenie go później trwa kilka godzin. W kwestii estetyki wyglądu szetlanda od czasu do czasu należy przycinać włos na stopach ( tzw. kapcie), jak i skracać włos w okolicach uszu, w zależności od tego ile jest włosa i jak szybko psiak zarasta.

 

 

Grooming – Yorkshire Terrier (informacje ogólne)

 

Yorkshire Terrier jest rasą, która nie posiada warstwowej sierści, a jedynie włos bez podszerstka, który rośnie przez całe życie. Włos Yorka może być trudny, bądź łatwy w pielęgnacji w zależności od jego gatunku. Wzorzec rasy mówi, że włos ten powinien być jedwabiście gładki, jednak zdarzają się egzemplarze z watowatym włosem, który jest o wiele trudniejszy w pielęgnacji. Posiadanie Yorka daje nam kilka możliwości dbania o jego włos:

 

Pies długowłosy wersja wystawowa: najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna opcja grooming'u yorka, wymaga od właściciela dużo cierpliwości. Najpopularniejszą formą dbania o rosnący włos jest jego papilotowanie. Polega na odpowiednim natłuszczeniu włosa i zawinięciu go w tzw. ”papiloty” w celu osłonięcia go przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Jednym słowem, włos zawinięty w papiloty jest osłonięty i może spokojnie rosnąć, podczas gdy psiak może prowadzić normalne psie życie, nie szczędząc sobie np. biegania po wszelkiego rodzaju podłożach :) Papiloty zmieniamy średnio raz w tygodniu, przeczesując dokładnie włos przed ponownym ich założeniem. 

 

Pies długowłosy wersja „kanapowa”: Tutaj jest troszkę łatwiej, bo z doświadczenia wiem, że ludzie, którzy chcą mieć w domu yorka z długim włosem, zazwyczaj korzystają z usług psich fryzjerów i taką pielęgnacją piesków my także się zajmujemy. Pieska takiego należy rozczesywać i kąpać raz w tygodniu, bądź raz na dwa tygodnie w szamponie dla piesków długowłosych w zależności od gatunku włosa. Również u takich piesków zalecane jest dokładne wysuszenie włosa suszarką, gdyż mokry york po prostu marznie, właśnie z powodu braku podszerstka.

  

Pies wersja „sportowa”: Najłatwiejsza i dość popularna wersja pieska długowłosego. W tym wypadku oddajemy pieska do psiego fryzjera, który strzyże naszego psiaka. Tym także się zajmujemy. Psiaka można ostrzyc na kilka różnych sposobów, w zależności od upodobań jego właściciela. W tym wypadku pielęgnacja psiaka w domu jest o wiele łatwiejsza, dużo mniej czasu pochłania nam wtedy samodzielna kąpiel i suszenie psiaka.

 

 

Grooming – Shih-Tzu (informacje ogólne)

  

Shih – Tzu jest także rasą długowłosą, jego pielęgnacja jest bardzo zbliżona do Yorkshire Terrier'a, jednak do jego pielęgnacji będziemy używać nieco innych kosmetyków, gdyż włos shih – tzu jest gęściejszy i ma nieco inna strukturę. Pieska, którego nie będziemy pokazywać na wystawach także możemy ostrzyc na wiele ciekawych sposobów. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji lub porady związanej z groomingiem napisz do nas  :)

    

przyklady naszego groomingu: